Kategorideki Diğer Yazılar

ODTÜlü Hacker

29.01.2006 Kaynak: Gazeticeler.com

Türkiye'nin öncü haber sitesi İnternethaber.com, önceki gün çok ince ve ayrıntılı bir saldırıya maruz kaldı.. Sitenin domain ismi çok kurnazca bir yöntemle ele geçirildi..
     
     İnternethaber'in domain isminin alınması sırasında kullanılan e-mail adresinin şifresini kıran hacker, bu maille ABD ile temasa geçti ve sitenin tüm bilgilerini bu mail üzerinden yaptığı yazışmalarla ele geçirdi..

     18 Aralık'ta saatler 02.00'ı gösterdiğinde İnternethaber'in isim hakkı ve domain alanı başka bir isme kaydedilmişti..
     
     Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte, sitede bazı teknik aksaklıklar belirmeye başladı. Bunun üzerine harekete geçen Bir.Net'in 6 kişilik teknik ekibi ABD ile temasa geçti. Ama yapılacak bir şey kalmamıştı artık, hacker DNS transferini yapmıştı.
     
     BİR İP NUMARASI YETERLİ OLDU
     
     Saatler 16.15'ı gösterdiğinde hacker, internethaber.com başka bir siteye yönlendirildi. Hacker, bütün sitenin yönetimini eline elmıştı artık. Hacker, yaptığının zevkini yaşarken, İnternethaber'in Beşiktaş Balmumcu'daki binasında ise hummalı bir çalışma yürütülüyordu..
     
     İnternethaber'deki güvenlik açığını yakalayarak siteyi ele geçiren hacker, kendisi de çok önemli bir açık vermişti. Hacker'in yaptığı her şey, İP numarasıyla birlikte tespit etilmişti. Bir.Net ekibi gece yarısına kadar süren bir çalışmayla, Haker'in her şeyini ortaya çıkardı.
     
     
     SABAH'IN İLK IŞIKLARIYLA BİRLİKTE HAREKETE GEÇİLDİ
     
     Kimlik ve adres bilgilerinde hackerin Ankara Keklikpınar Mahallesi, Dikmen Caddesi'nde oturan Cumhur Onat olduğu yazıyordu. İnternethaber Yönetim Kurulu Başkanı Hadi Özışık ile ve Hukuk Bürosu'dan Barkın Alaçam, sabah 08.00'da uçakla Ankara'ya hareket etti.
     
     Ankara'da ilk iş olarak Cumhuriyet Savcısı Adil Kubat'a çıkıldı ve suç duyurusunda bulundu. Bu suç duyurusu, internet hızında bir operasyonun da başlangıcı oldu..
     
     Sacvı Kubat'ın talimatı üzerine Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi Mali Büro ekipleri operasyon için düğmeye bastı..
     
     Saatler 11.10'u gösterdiğinde polis, Cumhur Onat'ın oturduğu eve baskın yaptı.. Ancak Ortadoğu Teknik Üniversitesi 2 sınıf öğrencisi olan 20 yaşındaki Onat o saatlerde okuldaydı..
     
     DUYGULAR AĞIR BASTI
     
     Taksici bir babanın oğlu olan Onat'ın okulda gözaltına alınması yönünde bir çalışma yapılması gündeme geldiğinde geldi.. Ancak gencin çok önemli bir sınavı olduğunu öğrenildi ve okulda gözaltına alınmasının, 20 yaşındaki gençte onarılamayacak tahribatlar oluşturacağı düşünülerek operasyonun okul çıkışına ertelenmesi kararlaştırıldı..
     
     Bunun üzerine evdeki bilgisayar ve harddiske el konuldu. O sırada bir başka ekip Onat'ın okulunun önünde pusu kurmuştu ve o ekipler, okuldan çıkıp durağa yönelince sessiz bir operasyonla hackeri göz altına aldı...
     
     BENİ NASIL BULDUNUZ?
     
     Gözaltına alındıktan sonra Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi Mali Büro'ya getirilen 20 yaşındaki genç, neden gözaltına alındığını sorduğunda aldığı cevap üzerine şaşkına döndü..
     
     İfadesinde tüm suçlamaları kabul eden Cumhur Onat, pişman olduğunu dile getirdi..
     
     İfadesinin ardından İnternethaber Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hadi Özışık ile yüzleştirilen Onat, pişmanlığını birkez daha dile getirdi..
     
   

  ÖZIŞIK SÖZ ALINCA DAVACI OLMADI
     
     Bu kısa görüşmede Hadi Özışık, Onat'ın bir daha asla böyle bir işe girişmeyeceğine ve sadece dersleri ile ilgileneceğine dair söz vermesi üzerine davacı olmayacağını açıkladı..
     
     Hem derslerinde, hem de internet ve bilgisayar konusunda tam bir deha olan Cumhur Onat'ın daha önce de, Türkiye'nin iki büyük portalında ciddi güvenlik açıkları yakaladığı ve bu portalları uyardığı ortaya çıktı..
     
     NEDEN İNTERNETHABER?
     
     Özışık görüşme sonunda aklını sürekli kurcalayan, "Neden internethaber.com?" sorusunu Onat'a sordu.. Onat'ın verdiği cevap ise ilginçti:
     
     "Çünkü siz Türkiye'nin en iyi haber sitesisiniz.."