Kategorideki Diğer Yazılar

“Türk Telekom’a kafam girsin” kampanyası site kapattırdı.

Ekleyen admin on Oct 28th, 2009 / Kategorisi, Erişim Engelleme. Bu yaziya verilen cevaplari takip etmek icin: RSS 2.0. Bu yaziyi kendi sitenizden izleyebilir veya cevap verebilirsiniz.

telekoma_kafam_girsin

Yüksek fiyata düşük hızda bağlantı sunan Türk Telekom’u eleştirmek için internet kullanıcıları tarafından başlatılan “Türk Telekom’a kafam girsin” kampanyası hakkında yazılar bulunduğu gerekçesiyle, aralarında buzcevheri.com, oyuncehennemi.com, sabote.com ve tahribat.com sitelerinin bulunduğu 13 siteye, Ankara 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 15.10.2009 tarih ve 2009/290 sayılı kararı gereği erişim engelleme kararı verildi. (Son gelen bilgilere göre, lafmacun.org, wardom.org, uludagsozluk.com ve frpclub.itu.edu.tr sitelerinin dilekçede yer almasına rağmen TT avukatlarınca erişim engelleme taleplerinden vazgeçildiği öğrenildi)

Cyber Right sitesinden kamuoyuna duyurulan haberde, Türk Telekom’un dava sebebinin hakaret olduğu, davanın duruşmasının ise 8 Aralık tarihinde yapılacağı bildirildi.

Erişime engellenen sitelerin bir çoğu, içeriği kullanıcı tarafından oluşturulan ve Web 2.0 tarzı denilen forum siteleri. Bu tarz siteler, 5651 sayılı kanuna göre “yer sağlayıcı” sıfatına sahip. Bilindiği üzere, yer sağlayıcıların hukuka aykırı içerikten dolayı sorumluluğu yok. Yer sağlayıcılar, hukuka aykırı içerikten haberdar edildiklerinde ve teknik olarak hukuka aykırı içeriği engelleme olanağı bulunduğu takdirde sorumlu olabiliyorlar. Zira, kullanıcılar tarafından günde binlerce içerik girilen bu sitelerin, girilmiş olan içerikleri denetleme imkanı nerdeyse olanaksız.

Aslında, 5651 sayılı yasanın 9. maddesinde, hukuka aykırı içeriklerin kaldırılmasında izlenmesi gereken usul belli. Bu maddeye göre, hukuka aykırı içerikten rahatsız olan gerçek ve tüzel kişiler, cevap hakkının kullanılmasını ve içeriğin kaldırılmasını hem yer sağlayıcıdan, hem de içerik sağlayıcıdan isteyebiliyor. Bu isteği karşılanmadığı takdirde Sulh Ceza Mahkemesi’nden karar alabiliyor. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararında, tüm site hakkında değil, sadece hukuka aykırı bulunan içerik hakkında karar veriliyor.

Erişim engelleme kararının uygulanmasında ise bir gariplik dikkati çekiyor. Erişimi engellenen sitelere “www” ibaresi kullanmadan girildiği takdirde, sitelere ulaşılabiliyor. Örneğin, http://www.oyuncehennemi.com yerine http://oyuncehennemi.com yazıldığında siteye engelsiz ulaşılabiliyor.

Türk Telekom’un fiyat politikası, daha önce çeşitli kampanyalarca eleştirilmiş, hatta bu durumu ti’ye alan bazı videolar da yayınlanmıştı. Bu videolardan birisine buradan ulaşabilirsiniz.

Hemen belirtelim, kampanyanın ev sahibi site hakkında erişim engelleme kararı yok. Kampanyanın ev sahibi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

telekom_fiyat
Bu konuyla ilişkili diğer yazılar:

    * İnternet sitelerinin kapatılması, Kartepe’de “Site Erişime Kapatmaları Çalıştayı”nda ele alınıyor.
    * İtalyan mahkemesinden Google aleyhine şok karar..
    * Savunma Sanatı Bölüm 1
    * Kullanıcının eklediği içeriğin hukuki sorumlusu kim?
    * Facebook ile birlikte hukuk dünyası da değişti.